Wyborca ujęty spisie wyborców sporządzanym dla stałego obwodu głosowania, tj.:
Jeśli mieszkasz na stałe w gminie Tarłów a nie zgłosiłeś tego faktu w Urzędzie – złóż wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (jeśli spełniasz warunki):
Wnioski papierowe można składać w Urzędzie Gminy Tarłów w Referacie Spraw Obywatelskich, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
Każdy wniosek będzie rozpatrzony przez urzędnika indywidualnie i wprowadzony do Centralnego Rejestru Wyborców w obowiązujących terminach ustawowych do 5 dni.
Osoby, które nie są pewne tego, czy są ujęte we właściwym stałym obwodzie głosowania, mogą to samodzielnie sprawdzić za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji.
Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców
Wyborca który:
może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Co powinien zawierać wniosek?
Wniosek o zmianę miejsca głosowania
Wniosek należy złożyć do 6 czerwca do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów:
Wnioski o zmianę miejsca głosowania przyjmowane w Referacie Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Tarłów.
UWAGA! Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.
Wyborca zameldowany na pobyt stały w gminie Tarłów, który zamierza głosować poza miejscem stałego zamieszkania, może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Podobnie wyborca, który w dniu wyborów chce głosować na terenie Tarłów, a nie jest na jego terenie zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisał się do spisu wyborców, powinien pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i na jego podstawie zagłosować w dowolnie wybranej komisji obwodowej.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć najpóźniej do dnia 6 czerwca.
Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są przez Referat Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Tarłów.
UWAGA! Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie skreślony ze spisu wyborców w miejscu zamieszkania, a w dniu głosowania dopisany do spisu w obwodowej komisji wyborczej w miejscu pobytu w dniu wyborów, po przedłożeniu tego zaświadczenia.
W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.
Możesz wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosując przez pełnomocnika, jeśli masz prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) i:
Masz prawo do głosowania w wyborach, jeśli:
[!] Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania można składać tylko do 31 maja 2024 r.
Wymagane dokumenty
1. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
2. Zgoda osoby, która ma być pełnomocnikiem, na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania.
3. Kopia aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. [!] Nie musisz dołączać tego dokumentu, jeśli najpóźniej w dniu głosowania kończysz 60 lat.
4. Do wglądu dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość, np. dowód osobisty, paszport.
UWAGI
Przed sporządzeniem aktu pełnomocnictwa musisz potwierdzić w sposób niebudzący wątpliwości swoją wolę udzielenia pełnomocnictwa. Takie potwierdzenie składasz przed upoważnionym pracownikiem urzędu. Wniosek, który nie zostanie potwierdzony w taki sposób, pozostanie bez rozpoznania w aktach sprawy.
1. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa możesz złożyć do 31 maja 2024 r. Za datę wniesienia wniosku przyjmuje się dzień jego wpływu do Urzędu Gminy Tarłów.
2. Jeśli nie możesz lub nie umiesz złożyć podpisu, wniosek podpisuje osoba, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania.
3. Masz prawo do cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. Aby cofnąć pełnomocnictwo do głosowania musisz, najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów:
4. Pełnomocnikiem może być osoba, która ma prawo wybierania (czynne prawo wyborcze).
5. Pełnomocnikiem nie może zostać:
6. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby.
7. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od dwóch osób, jeśli co najmniej jedną z nich jest:
8. Pełnomocnictwo do głosowania wygasa z mocy prawa w przypadku:
9. Jeśli zgłosisz zamiar głosowania korespondencyjnego, to nie możesz udzielić pełnomocnictwa do głosowania.
10. Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika nie jest możliwe w przypadku głosowania w obwodach odrębnych (np. szpital, DPS, areszt śledczy).